CZARNA HAŃCZA – jest to jedna z najbardziej malowniczych i popularnych szlaków kajakowych w Polsce. Od jeziora Wigry do Kanału Augustowskiego długość szlaku wynosi 56 km, a przebycie tego odcinka wymaga 3 dni i jest zazwyczaj podzielony na trzy etapy: Stary Folwark – Maćkowa Ruda, Maćkowa Ruda – Frącki, Frącki – Rygol.
Według odcinków szlaku wodnego Czarna Hańcza – Kanał Augustowski:
56,3 km jesteśmy na skrzyżowaniu Kanału Augustowskiego. W lewo kierunek Białoruś – Grodno, a w prawo Polska – Augustów.
Odcinek ciągnący do Białorusi jest bardzo malowniczy z kilkoma śluzami – warto to zwiedzić.
Ciekawostka !!! W związku z przebudową rzeki Czarna Hańcza w Kanał Augustowski, rzeka w Rygolu ginie. Ponownie pojawia się z nazwą rzeka Czarna Hańcza na terenie Białorusi.
KANAŁ AUGUSTOWSKI
57,0 km śluza Sosnówek. UWAGA!!! godziny pracy śluzowych kończą się między 15:00 a 16:00, w sezonie letnim są częste dyżury do godziny 18:00. Znajdując się przy śluzach w późniejszych godzinach musimy liczyć się z utrudnieniami i wyższymi kosztami obsługi.
Po wypłynięciu z komory śluzy Sosnówek płyniemy prostym odcinkiem poprzez tereny leśne.
58,0 km śluza Mikaszówka z wsią o tej samej nazwie. W śluzie nad nami most rogowy Rygol – Mikaszówka. Za śluzą z prawej strony możliwość postoju, w lewą stronę agroturystyka i sklep rodziny Korniłowicz.
59,0 km dopłynęliśmy do jeziora Mikaszówek połączonego wąskim przesmykiem z jeziorem Mikaszewo. Cała prawa strona to pola namiotowe. Dopiero na jeziorze Mikaszewo z lewej strony na skarpie pole „Jazy”.
63,0 km z końcem jeziora, na prawym brzegu wpływ do kanału o umocnionych brzegach.
63,5 km śluza Perkuć uważana za najpiękniejszą na całym szlaku.
Po śluzowaniu wpływamy na jezioro Krzywe. Z daleka widać kolejną śluzę.
65,8 km śluza Paniewo – dwukomorowa o największej różnicy poziomu wody – 6,5 metra. Przepłynięcie śluzą robi wrażenie na początkujących kajakarzach. Za śluzą po lewej stronie karczma, możliwość biwakowania.
66,0 km początek jeziora Paniewo. Z obu stron pola namiotowe. Brzegi jeziora leśne na wschodzie, leśno-łąkowe na północnym zachodzie. Brzegi nieco zabagnione. Do jeziora Paniewo docierają statki zeglugi pasażerskiej z Augustowa.
67,0 km początek dalszej części kanału. Z prawej strony wieś Kąty. Z lewej strony wieś Paniewo. Otoczenie pagórkowate.
68,0 km początek jeziora Orle. Otoczenie polno-łąkowe. Na prawym brzegu wieś Gorczyca, na lewem wieś Płaska.
69,0 km początek kanału ciągnącego do śluzy Gorczyca.
69,5 km śluza Gorczyca. Nad śluzą most drogowy na trasie Płaska – Sucha Rzeczka.
70,0 km wpływamy na niewielkie wąskie jezioro Gorczyckie. Jezioro obramowane pasem trzcin. Teren leśny i podmokły. Po lewej stronie ciągnie się wieś Płaska.
71,0 km na końcu wsi stanica wodna.
71,5 km mijamy ostatnie pola namiotowe na odcinku do Suchej Rzeczki.
72,0 km wąska rynna jeziora przechodzi w najdłuższy na szlaku odcinek kanałowy – Kanał Czarnobrocki.
74,0 km po prawej stronie na rogu pole namiotowe, bezpośrednio za polem wąski kanał do Suchej Rzeczki i jeziora Serwy. Chcąc dostać się nad jezioro Serwy musimy przenieść kajak na drugą stronę drogi. Dalej szlak kanału ciągnie nas do wsi Żyliny a kilometr dalej do Czarnego Brodu. Kanał biegnie przez tereny leśne.
78,0 km napotykamy niewielkie rozlewisko, które nas wprowadza w śluzę Swoboda. Za śluzą odcinek kanałowy ciągnący do jeziora Studzieniczne.
80,0 km na drugim końcu jeziora śluza Przewięź i miasteczko o tej samej nazwie. Nad śluzą most drogowy trasy Augustów – Ogrodniki. Kemping, restauracje, bary, sklepy.
80,5 km wpływamy do jeziora Białego. W sezonie letnim duży ruch motorowodny. Po lewej stronie zostawiamy dzielnice Augustowa: „Wojciech” i „Lipowiec”.
86,0 km na końcu jeziora „Jacht Klub Oficerski” w Augustowie. Prawa część tego półwyspu ciągnie nas do najkrótszej rzeki w Polsce – Klonownicy.
87,0 km nad nami most kolejowy i drogowy Augustów – Suwałki.
88,0 km ujście rzeki Klonownicy do jeziora Necko, do którego z prawej strony wchodzi szlak rzeki Rospuda. Po lewej stronie hotel Hetman. Skręcając w prawo wyłania się ośrodek – pole namiotowe „Goła Zośka” z charakterystyczną kawiarnią. Odbiór kajaków na polu namiotowym.